MIŃSK MAZOWIECKI. Strefa płatnego parkowania rozrasta się

0
Burmistrz Marcin Jakubowski mówił, że już teraz za parkowanie można zapłacić online przy pomocy telefonu. Zapowiada też, że niedługo przy pomocy Internetu będzie można przedłużyć abonament lub planowany ryczałt (fot. Jarosław Ciółkowski)

Ledwo w centrum wystartowała strefa płatnego parkowania, a już ma być powiększona. Do tego burmistrz Marcin Jakubowski planuje wprowadzić ryczałty za parkowanie dla przyjezdnych. Myśli też o przejęciu od Kolei Mazowieckich parkingu „Parkuj i jedź”.

Strefa płatnego parkowania (SPP) została uruchomiona 1 stycznia. Ledwo mieszkańcy mogli się przyzwyczaić, a już burmistrz Marcin Jakubowski mówi o jej poszerzeniu o przyległe ulice. SPP ma wchłonąć te z nich, które znajdują się pomiędzy ul. Kopernika i ul. Piłsudskiego. Podczas konferencji prasowej 5 stycznia mówił, że ostateczny kształt strefy wyklaruje się w lutym. Związku z tym zakupione mają być kolejne parkomaty.

Ryczałty dla przyjezdnych

To niejedyne plany burmistrza. Mówił również o wprowadzeniu opłat ryczałtowych za parkowanie. Ryczałty będą skierowane do osób spoza miasta. Zwłaszcza dla pracujących w mieście lub dojeżdżających na stację i przesiadających się do pociągów. Obecna uchwała uwzględnia wyłącznie abonamenty dla mieszkańców Mińska. Ryczałty mają być miesięczne, wydawane jedynie na konkretne podstrefy. Koszt miesięczny ryczałtu ma być wyższy niż koszt biletu miesięcznego na komunikację miejską. Będzie to ok. 80-100 zł. Wprowadzony wcześniej abonament dla mieszkańców pozostanie bez zmian.

– Wolałbym, aby przyszłe ryczałtowe opłaty były wnoszone w systemie co najmniej kwartalnym, po to, aby eliminować kolejki, które się w urzędzie ustawiają. Będziemy też myśleć nad tym, aby przedłużanie takich kart następowało bez konieczności wizyty w urzędzie. To, że dzisiaj nie załatwiamy tego bezpośrednio online, wynika wyłącznie z faktu, że nie jesteśmy przygotowani i nie chcemy gromadzić danych osobowych. Większość dokumentów, których żądamy, należy nam tylko przedstawić do wglądu – mówił Jakubowski.

Za to płacenie za parkowanie może być całkowicie online, za pomocą telefonu. Wystarczy do tego specjalna aplikacja.

Przejmą parking od kolei?

Burmistrz stwierdził, że system SPP zadziałał i już teraz w centrum jest mniej samochodów. Dodatkowo miasto wydało już kilkaset kart abonamentowych oraz kart mieszkańców podstref. Jednocześnie Jakubowski zachęcał osoby spoza miasta, aby swoje samochody zostawiały poza SPP i przesiadały się do komunikacji miejskiej lub do innych przewoźników prywatnych.

Podczas konferencji burmistrz poinformował, że prowadzi rozmowy z Kolejami Mazowieckimi o przejęciu parkingu „Parkuj i jedź”. Według jego słów Koleje Mazowieckie wycofują się z prowadzenia tych parkingów. Jeżeli miastu uda się przejąć parking, będzie on płatny, ale niestrzeżony jak dotychczas. Prawdopodobnie przy wjeździe będzie się znajdował szlaban na karty magnetyczne.

Jarosław Ciółkowski
LOKALNA nr 1-2 (717-718), wt. 9 stycznia 2018

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ