MIŃSK MAZOWIECKI. Komunikacja ruszyła

0
Burmistrz Marcin Jakubowski zastrzega, że początki funkcjonowania komunikacji miejskiej mogą być trudne (fot. Jarosław Ciółkowski)

Trzy linie autobusowe obsługiwane przez PKS „Polonus”. Każda po kilkanaście przystanków. Autobusy co pół godziny. Tak wygląda start komunikacji miejskiej w Mińsku. Burmistrz Marcin Jakubowski mówi, że początki mogą być trudne i apeluje do mieszkańców o cierpliwość.

W poniedziałek 8 stycznia 2018 ruszyła w Mińsku wewnętrzna komunikacja autobusowa. Miasto wprowadziło trzy linie autobusowe – M1, M2 i M3 (przystanki). Różnią się one nieco od pierwotnie zakładanych przy pierwszym przetargu. Zmiany wynikły m.in. z sugestii mieszkańców. Niezmienny pozostał jednak sposób kursowania busów. Jeździć będą wyłącznie w jedną stronę. Aby wrócić do wcześniejszego przystanku, trzeba więc będzie przejechać całą trasę.

Brzmi to strasznie, ale w praktyce nie musi tak być. Próbny przejazd linią M1 (19 przystanków), który odbył się 5 stycznia, trwał ok. 50 minut. Był to dzień targowy, dlatego autobus załapał się również na korek przy targowisku. Tak więc przejechać przystanek albo dwa i chcieć wrócić, to raczej kiepski pomysł. Natomiast przejażdżka spod stacji do cmentarza ma już więcej sensu.

Komunikację obsługują cztery autobusy. Dwa na najdłuższej (M3) i po jednym na pozostałych. Dodatkowo w przewoźnik (PKS „Polonus”) w taborze ma piąty autobus awaryjny, który wyjedzie na trasę w razie awarii innego. Wszystkie autobusy są w barwach miasta. W szczycie kursują co pół godziny, poza szczytem co godzinę.

Komunikacja jest bezpłatna dla mieszkańców miasta. Trzeba jednak wcześniej wyrobić w urzędzie miasta Mińską Kartę Mieszkańca. Przejazdy będą również darmowe dla uczniów do 21. roku życia, inwalidów, honorowych krwiodawców, służb mundurowych w czasie pełnienia obowiązków oraz seniorów po 65. roku życia. W takich wypadkach nie ma również potrzeby wyrabiania karty.

Przyjezdni i osoby bez karty mieszkańca za przejazd zapłacą 2 zł lub ulgowo 1 zł (ulgi przysługują m.in. studentom i emerytom przed 65. rokiem życia). Istnieje również możliwość wykupienia biletu miesięcznego.

– To jest pierwsze uruchomienie komunikacji na terenie miasta. Dlatego proszę wszystkich mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość. Musimy mieć świadomość, że w pierwszych dniach, tygodniach działania komunikacji rozkłady mogą nie być do końca dotrzymywane. Kierowcy muszą poznać miasto oraz zapoznać się z jego specyfiką w różnych porach dnia. W związku z tym możliwe są jakieś opóźnienia, za co z góry przepraszam. Liczę na to, że takie sytuacje będą incydentalne i będą zdarzać się rzadko – mówił burmistrz Marcin Jakubowski podczas specjalnej konferencji prasowej 5 stycznia.

Przetarg na obsługę komunikacji wygrało Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Polonus” SA. Umowa została podpisana na okres od 1 stycznia 2018 r. do 30 czerwca 2021 r. Cena za obsługę to 5.424.982,22 zł brutto. Jest to 5,89 zł za jeden wozokilometr (długość drogi wykonanej przez wozy w określonym czasie).

Burmistrz Jakubowski już zapowiada, że po pierwszych trzech miesiącach przebieg tras będzie ponownie analizowany. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, mogą nastąpić zmiany. Burmistrz zaznacza, że już teraz mieszkańcy sugerują pewne modyfikacje trasy.

Jarosław Ciółkowski
LOKALNA nr 1-2 (717-718), wt. 9 stycznia 2018

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ