SULEJÓWEK. Na Gliniankach postawią nam cerkiew

0
Sobór św. księcia Aleksandra Newskiego stanął na Placu Saskim [dziś to Plac marsz. Józefa Piłsudskiego – przyp. red.] w 1912 roku. Po wkroczeniu do miasta Niemców w roku 1915 został przemianowany na współwyznaniowy katolicko-ewangelicki kościół garnizonowy pw. św. księcia Henryka II. Rozebrany w roku 1926 (wizualizacja Fundacji Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego)

To nie żart! W Sulejówku ma stanąć wierna kopia soboru św. Aleksandra Newskiego, który znajdował się niegdyś na Placu Saskim. To nie koniec. Na Gliniankach pojawią się też m.in. Pałac Saski, Pałac Karasia, Teatr Letni czy Giełda Warszawska. Tyle, że wszystko w skali 1:25.

Już w przyszłym roku Sulejówek może się stać siedzibą Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. To jedyny na świecie zbiór makiet architektonicznych przedstawiających budynki, które znajdowały się kiedyś w Warszawie, a które znikły bezpowrotnie z pejzażu miasta. Dziś jest to 10 obiektów, docelowo park ma zawierać 50 miniatur budynków ze stolicy oraz całego Mazowsza.

Na jakich zasadach par może funkcjonować w Sulejówku?

Właścicielem parku jest Fundacja Park Miniatur Województwa Mazowieckiego. Jeśli rada miasta wyrazi zgodę, Sulejówek wydzierżawi fundacji na długi termin i po preferencyjnej stawce ok. 3,5 ha gruntów Parku Glinianki, pozostając właścicielem terenu. W umowie mają być zawarte klauzule dotyczące sposobu jego użytkowania – tak, aby mieć pewność, że dzierżawca np. nie zmieni w trakcie umowy sposobu działalności. Ma to być dzierżawa z przeznaczeniem wyłącznie na park miniatur.

Czy korzystanie z parku będzie odpłatne? Także dla mieszkańców Sulejówka?

Teren parku ma być podzielony na dwie części. Pierwsza będzie ogólnodostępna i nieogrodzona. Tu mają się znaleźć pawilony edukacyjne wybudowane przez fundację, restauracja lub bar, pole do minigolfa, marina dla kajaków od strony ul. Gdańskiej. W drugiej, ogrodzonej części staną miniatury. Wejście do tej części będzie biletowane, ale dla mieszkańców Sulejówka – b e z p ł a t n e. Mieszkańcy oczywiście będą płacić za dodatkowe atrakcje, np. zwiedzanie z przewodnikiem, gastronomię, ale będą mogli swobodnie wchodzi na cały teren parku.

Jakie obowiązki będą po stronie miasta, a jakie po stronie właściciela eksponatów, jeśli chodzi o przygotowanie inwestycji i późniejsze, bieżące funkcjonowanie parku? Kto będzie pilnował obiektów, kto je konserwował, kto i jak będzie zabezpieczał eksponaty, infrastrukturę i teren?
Budowa i eksploatacja mają być po stronie fundacji. Miasto nie będzie w to w ogóle ingerować. Wyjątek: w umowie wskaże ogólne parametry i wizerunek planowanych budynków. Chodzi o to, żeby budowle stanowiące infrastrukturę parku były jednokondygnacyjnymi pawilonami, stylizowanymi na okres międzywojenny. Miasto chce także mieć możliwość preferencyjnego korzystania z terenu parku miniatur, np. na organizację spotkań, uroczystości miejskich, koncertów plenerowych itp.

Co na parku może zyskać miasto?

– O ile rzecz dojdzie do skutku, idealnie wpisze się w obraną przez miasto strategię rozwoju – mówi wiceburmistrz Remigiusz Górniak. – Dla Sulejówka to niepowtarzalna szansa na choćby częściowe wykorzystanie swoich unikalnych walorów historycznych. Park będzie stanowił doskonałe uzupełnienie oferty Muzeum Piłsudskiego i razem z nim wywoła efekt synergii, przyciągając jeszcze więcej turystów niż oba obiekty przyciągnęłyby oddzielnie. To sposób na zdefiniowanie Sulejówka jako unikalnego miejsca dla tzw. turystyki historycznej, połączonej z możliwością wypoczynku w pięknym parku ze zbiornikami wodnymi. Jako miasto będziemy mieli bardzo duże możliwości lokalizacji tzw. usług komplementarnych względem parku, np. organizacji cyklicznych targów staroci, plenerowych koncertów muzyki poważnej, jazzowej, jarmarków żywności ekologicznej itp. Warto zaznaczyć, że w walce o lokalizację parku wygraliśmy nie tylko z Warszawą, ale i z wieloma gminami podwarszawskimi – zaznacza Górniak.

– Bardzo nas cieszy propozycja władz Sulejówka – mówi prezes Fundacji Park Miniatur Województwa Mazowieckiego Agnieszka Kabała. – To świetna lokalizacja. Mamy nadzieję, że rada miasta zgodzi się na współpracę i że niebawem będziemy mogli podpisać współpracę. Jeśli wszystko się uda, pierwsze prace rozpoczniemy już wiosną – podkreśla w rozmowie z Lokalną Kabała.

Jak zapewniają władze miasta, lokalizacja parku u zbiegu ulic Gdańskiej i Reymonta nie koliduje z budową zbiorników wodnych. Także planowane na Gliniankach centrum kulturalno-administracyjno-usługowe ma być zlokalizowane na działce położonej bliżej stadionu miejskiego.

Teraz pomysł ocenią komisje rady miasta. Czy radni pozwolą burmistrzowi podpisać umowę z fundacją, okaże się na sesji 7 grudnia.

Robert Nowiński
LOKALNA nr 49 (712), wt. 21 listopada 2017

OPOWIEŚĆ O NASZEJ WARSZAWIE
Park Miniatur Województwa Mazowieckiego został stworzony i prowadzony jest przez Fundację Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. Ekspozycja ma ukazywać piękno architektury przedwojennej Warszawy oraz skalę zniszczeń, jakie dotknęły stolicę w czasie drugiej wojny światowej. Opowiada także o ludziach i zdarzeniach związanych z nieistniejącymi perłami warszawskiej architektury. Obecną siedzibą parku, którą jednak ta instytucja musi opuścić, jest budynek dawnego Banku Wilhelm Landau przy ul. Senatorskiej.
Wszystkie miniatury są opracowane w skali 1:25, co jest zgodne ze standardami przyjętymi na świecie w parkach miniatur. Budynki otoczone są makietami drzew, pojazdów z epoki a także postaciami ludzkimi w strojach właściwych czasom, w których istniały gmachy.
Ekspozycji towarzyszą materiały edukacyjne w postaci broszur, ulotek, gadżetów a także prelekcje przewodników. W trakcie oprowadzania zwiedzający dowiadują się o codziennym życiu stolicy na przestrzeni kilku wieków. Przy każdym z obiektów przywoływane są wydarzenia z historii miasta oraz ciekawostki kulturowe.

WARSZAWA – UTRACONE PERŁY ARCHITEKTURY
Obiekty znajdujące się obecnie w parku miniatur
1. Pałac Saski z 1842 roku według stanu z roku 1938 (powierzchnia wraz z otoczeniem – 18 m2)
2 i 3. Budowle Ogrodu Saskiego z pierwszej połowy XVIII wieku – Wielki Salon i Żelazna Brama, stan z roku 1763 (powierzchnia – 8 m2)
4. Pałac Kronenberga z roku 1871, stan z pierwszych lat po ukończeniu (powierzchnia – 17 m2)
5. Kamienica Granzowa z roku 1880, stan z końca XIX w. (powierzchnia – 12 m2)
6. Giełda Warszawska według stanu z 1877 roku (powierzchnia – 14 m2)
7. Gościnny Dwór z roku 1841, stan z ok. 1870 r. (powierzchnia – 18 m2)
8. Pałac Karasia z roku 1775 wg stanu po ukończeniu (powierzchnia – 10 m2)
9. Pałac Lubomirskich z XVIII w postaci po powojennej przebudowie i w trakcie przesuwania na nowe miejsce w roku 1970 (powierzchnia – 18 m2)
10. Teatr Letni w Ogrodzie Saskim z roku 1871, stan z końca XIX wieku (powierzchnia – 12 m2)
11. Pałac Bielińskich w postaci po przebudowie z poł. XVIII w. (powierzchnia – 16 m2; makieta jest w trakcie wykańczania)
12. 30 wielkoformatowych zdjęć dawnej Warszawy.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ