Pilnie potrzebna krew!

0

Bardzo potrzebna jest krew dla Kamila Dutkiewicza, mieszkańca Kątów Goździejewskich Pierwszych (gm. Dębe Wielkie), który walczy o życie.


Córka pana Kamila, Klaudia Cendrowska, skontaktowała się z Lokalną, prosząc o pomoc. Napisała:

Potrzebna krew! NA CITO!!
Bardzo proszę o pomoc. Mój tata leży w szpitalu i walczy o życie. Jeśli ktoś chciałby pomóc, bardzo proszę… Nie wiem nawet, jakimi słowami to napisać… Krew można oddać na Saskiej w Banku krwi lub w busie przy Pałacu Kultury.
Trzeba podać dane, dla kogo jest krew (dane są poniżej). Grupa krwi nie ma znaczenia. Krew może oddać każdy. Z góry wszystkim dziękuję.

Dowiedzieliśmy się, że pan Kamil trafił do szpitala z powodu chorej trzustki. Jego sytuacja jest trudna.

– Przeszedł bardzo ciężką operację i wysiadły mu wszystkie narządy. Traci bardzo dużo krwi i potrzebuje jej, by mieć jakiekolwiek szanse na przeżycie – opowiedziała Lokalnej pani Klaudia. – Jest wspaniałym ojcem i bardzo pomocnym człowiekiem, wspaniałym dziadkiem dla mojej córeczki… – dodała, prosząc o pomoc dla swojego taty.

Kamil Dutkiewicz walczy o życie. Możemy pomóc, oddając krew w dowolnym punkcie krwiodawstwa, ważne, żeby podać dane pana Kamila (poniżej) jako adresata, któremu jest ten dar dedykowany. Grupa krwi nie ma znaczenia.

DLA KOGO KREW?
Kamil Dutkiewicz
Oddział intensywniej terapii
Szpital Powiatowy, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim
ul. Szpitalna 37
05-303 Mińsk Mazowiecki

KTO MOŻE ZOSTAĆ DAWCĄ KRWI?
Generalnie dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat, ale w wyjątkowych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na oddanie krwi przez osobę powyżej 65. roku życia.
Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

GDZIE I KIEDY MOŻNA ODDAĆ KREW?
Niemal codziennie można zostać krwiodawcą w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Warszawie (ul. Saska 63/75), które czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 17, a w soboty od 7 do 14.

Jutro (w środę 8 listopada) będzie można oddać krew np. w Warszawie w pobliżu PKiN przy stacji Metro Centrum – w godzinach 11-16 będzie tam czekał charakterystyczny czerwony ambulans.

Na naszym terenie akcje krwiodawstwa przewidziano dopiero
w niedzielę 12 listopada w godz. 10-14 w Zespole Szkół Publicznych w Mrozach (ul. Licealna 3), akcja stacjonarna
w poniedziałek 13 listopada w godz. 9-13 przed Miejskim Domem Kultury w Mińsku Mazowieckim (ul. Warszawska 173), ambulans

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
RCKiK zachęca, by w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (wody mineralnej, soków) i nie przychodzić na czczo, tylko spożyć lekki posiłek.
Nie należy natomiast zgłaszać się do oddania krwi, jeśli jest się przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki, ponieważ lekarz i tak nie pozwoli nam wtedy zostać krwiodawcą. Nie wolno też przychodzić po spożyciu alkoholu.

Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

ew

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ