POWIAT MIŃSKI. Uwaga na złodziei bydła i koni

0
Jak podaje policja, bilans kradzieży w powiecie mińskim od 15 sierpnia to sześć krów, jałówka, byk i dwie klacze. Sprawy są w toku (fot. ew)

W ostatnim miesiącu nasiliły się kradzieże zwierząt gospodarskich. Policja apeluje o ostrożność do hodowców i potencjalnych kupców.

Tylko w ciągu ostatnich tygodni na terenie gminy Dębe Wielkie zdarzyło się kilka tego typu przestępstw. I tak w nocy z 15 na 16 sierpnia w Cygance skradzione zostały z łąki dwie klacze, jedna maści kasztanowej, druga gniadej, obydwie rasy polskiej zimnokrwistej. Nocą z 30 na 31 sierpnia w Choszczówce Dębskiej z pastwiska został skradziony byk o czarno-białym umaszczeniu. W nocy z 14 na 15 września w Dębem Wielkim z obory wyprowadzono cztery mleczne krowy. Zwierzęta miały różne umaszczenie: czarne, czarno-białe, pomarańczowo-białe i kasztanowe.

Do ostatniej kradzieży doszło w Grębiszewie w gminie Mińsk Mazowiecki. Tu 19 września złodzieje ukradli z obory krowę maści czarno-białej i czarną jałówkę. Poszukiwania przestępców prowadzi mińska policja.

Funkcjonariusze apelują do właścicieli zwierząt o ostrożność i zabezpieczanie obór oraz stajni, wszelkich pomieszczeń gospodarskich, w których przetrzymywane są zwierzęta. Okazję do kradzieży stwarza też pozostawianie zwierząt na pastwisku bez opieki. Wszystkie opisywane przestępstwa zostały dokonane w godzinach późnowieczornych i nocnych. Policjanci radzą zwracać uwagę na podejrzane osoby pojawiające się w pobliżu gospodarstw oraz na nieznane samochody dostawcze, busy i ciężarówki. Złodzieje bydła zwykle prowadzą rozpoznanie miejsca, gdzie zamierzają dokonać kradzieży.

Mińska komenda policji przestrzega też przed kupnem zwierząt niewiadomego pochodzenia. Konie znajdujące się w legalnym obrocie handlowym muszą mieć specjalne dokumenty identyfikacyjne wydawane przez Polski Związek Hodowców Koni, a krowy – podobne dokumenty wydawane przez Agencję Restrukturyzacji Rolnictwa. Nabycie nieposiadającego dokumentów zwierzęcia, które okaże się kradzione, może być podstawą do oskarżenia o paserstwo.

Sprawę kradzieży prowadzi starszy aspirant Mariusz Kruszewski z Komisariatu Policji w Halinowie (tel. 22 783 60 77 wewn. 105, e-mail: mariusz.kruszewski@ksp.policja.gov.pl). Można podzielić się z nim wszelkimi uwagami i informacjami.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek podejrzanych sytuacji należy bezzwłocznie zgłosić interwencję, telefonując do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim na nr tel. 25 759 72 00 lub do dyżurnego Komisariatu Policji w Halinowie na nr tel. 22 783 60 77 albo na numery alarmowe 997 i 112. Wszelkie sygnały można również przekazywać na adres e-mail: oficer.prasowy.minsk-maz@ksp.policja.gov.pl .

dn, red.
LOKALNA nr 39 (704), wt. 26 września 2017

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ