HALINÓW. Kozackie harce w rocznicę powstania

0
Zaczyna się potyczka (fot. Eliza Woźnicka-Nowińska)

Podczas Powstania Styczniowego na terenie obecnej gminy Halinów odbywały się walki. Obchodzenie rocznicy zrywu jest tu więc sprawą naturalną, a program staje się z roku na rok bogatszy.

Obchody 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego świętowano w tym roku we wtorek 24 stycznia.

W kościele w Długiej Kościelnej odbyła się uroczysta msza święta, a delegacje władz gminy, lokalnych organizacji i instytucji, w tym poczty sztandarowe OSP i szkół, złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem powstańców w Długiej Kościelnej oraz pod obeliskiem upamiętniającym Ludwika Walesiaka w Chobocie. To bohaterski mieszkaniec tej miejscowości, który jako młody chłopak złapany przez Kozaków odmówił wyjawienia, gdzie znajdują się powstańcy, choć znał ich kryjówkę. Został za to powieszony, co cudem przeżył.

Do historii Ludwika nawiązywała inscenizacja, która odbyła się po mszy św. na przykościelnych błoniach. Rekonstruktorzy przedstawili także potyczkę pomiędzy powstańcami a konnym oddziałem Kozaków i pieszym oddziałem żołnierzy rosyjskich. Panująca tego dnia mroźna pogoda i przykrywający ziemię śnieg dodatkowo działały na wyobraźnię i klimat inscenizacji, niektóre sceny batalistyczne były wręcz malarskie.

Za to scena wieszania młodego chłopaka – aż nazbyt realistyczna. Aby ją przedstawić, rekonstruktorzy pożyczyli z filmowej rekwizytorni specjalną pętlę przyczepianą do znajdującej się pod ubraniem „ofiary” uprzęży, choć widzom mogło się wydawać, że życie aktora rzeczywiście jest zagrożone.

Jak informuje Dariusz Kowalczyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Okuniewie, w przedsięwzięciu brały udział następujące grupy rekonstrukcji historycznej: Stowarzyszenie Edukacyjno-Historyczne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa, Konna Grupa Kaskaderska East Riders, Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kresy z Białegostoku, Ochotniczy Oddział Powstańców 1863 z Radziejowa, Grupa Wolontariuszy z Gimnazjum nr 1 z Wołomina. Narratorem był Adrian Pogorzelski z halinowskiego stowarzyszenia.

Eliza Woźnicka-Nowińska
LOKALNA nr 5 (670), wt. 31 stycznia 2017

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ