POWIAT MIŃSKI. Spadł śnieg i zrobiło się ciemno

0
Pod wpływem mokrego, ciężkiego śniegu konary łamały się ja zapałki i uszkadzały linie energetyczne

Intensywne opady mokrego, ciężkiego śniegu w czwartkowy wieczór 1 grudnia zwiastowały kłopoty. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Rano 2 grudnia  ponad 178 tys. odbiorców w Polsce nie miało prądu. Najwięcej – na Mazowszu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał przed silnym wiatrem od godz. 21 w czwartek do 8 w piątek. Groźne opady śniegu zapowiadane były tylko w górach. Tymczasem kilkanaście centymetrów mokrego, ciężkiego śniegu wystarczyło, żeby pojawiły się kłopoty także na Mazowszu.

Najwięcej awarii – w RE Mińsk Mazowiecki

W piątek 2 grudnia na terenie powiatu mińskiego w wyniku silnych opadów śniegu doszło do masowych awarii energetycznych – powiadomiło Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mińsku Mazowieckim. Zdarzenia dotyczą zerwanych linii średniego napięcia, niskiego napięcia, zerwanych przyłączy. O godzinie 7 na terenie rejonu energetycznego Mińsk Mazowiecki pozbawionych prądu było ok. 43.000 odbiorców.

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) o godz. 8:15 rano 178.065 odbiorców w Polsce doświadczyło awarii energetycznych spowodowanych intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Najwięcej takich awarii było na Mazowszu, gdzie 66.000 odbiorców zostało pozbawionych prądu. Portal wawalove.pl, nie wskazując źródeł informacji, podał nawet w swoim porannym tekście liczbę 140 tys. pozbawionych prądu na Mazowszu, ale wiele wskazuje, że pospiesznie przypisał naszemu województwu znaną wówczas liczbę poszkodowanych w całej Polsce.

Na Mazowszu najwięcej było awarii w okolicach Mińska Mazowieckiego i Legionowa. „Śnieżyce oraz towarzyszący im porywisty wiatr wywołały uszkodzenia sieci elektroenergetycznej PGE Dystrybucja. Obecnie największe utrudnienia w dostawach energii elektrycznej odnotowujemy na terenie Mazowsza, gdzie bez prądu pozostaje ok. 11 tys. odbiorców (w szczytowym momencie było to niemal 70 tys.). Najpoważniejsze awarie wystąpiły w RE [Rejon Energetyczny – przyp. ew] Mińsk Mazowiecki na terenach gmin Pustelnik [oczywiście chodzi o okolice Pustelnika w gminie Stanisławów, ale niech Pustelnik uzna przypisanie mu przez PGE funkcji stolicy gminy za dobrą wróżbę 😉 – przyp. ew], Kołbiel, Latowicz, Dębe Wielkie, w okolicach Garwolina miejscowości: Sobolew, Maciejowice, Żelechów, Górzno, Pilawa i Wilga. Na terenie Posterunku Otwock Zielona w dzielnicy Wesoła i Konik. Na terenie działania Rejonu Energetycznego Legionowo poniszczone fragmenty linii średniego napięcia skutkują brakiem zasilania w miejscowościach: Marynino, Wola Kiełpińska, Wola Smolna, Wierzbica, Goławice i Góra” – informuje PGE Dystrybucja SA.

Z doniesień mieszkańców wynika, że na terenie Posterunku Otwock w gminie Halinów prądu nie było nie tylko w „Koniku”, ale też w Wielgolesie Brzezińskim, Okuniewie i „częściowo” (1 faza) w Chobocie. Awarie dotknęły również Sulejówek.

Około godziny 13 RCB zaktualizowało dane: „Awarie energetyczne aktualizacja: ok. 117 tys. odbiorców bez prądu, najwięcej na Mazowszu ok. 52 tys. odbiorców. Trwa usuwanie awarii”. O godz. 14 ogólna liczba zmniejszyła się do 105 tys. osób pozbawionych prądu. O godz. 18:40 pojawiła się kolejna aktualizacja: „Awarie energetyczne: liczba odbiorców bez prądu spadła do 25 tys. Na Mazowszu nadal bez prądu 13 tys. odbiorców, Pomorze – 7 tys.”.

Niebezpiecznie na drogach

Pełne ręce roboty mają nie tylko elektromonterzy, ale i strażacy, którzy wzywani są do drzew powalonych na drogi. Na terenie powiatu mińskiego zdarzenia takie miały miejsce np. w Górkach (gm. Dębe Wielkie), Pogorzeli i Gągolinie (gm. Siennica), Hipolitowie (gm. Halinów), Latowiczu, Budach Wielgoleskich i Borówku (gm. Latowicz), Kałuszynie, Mińsku, Sulejówku. Drzewa zostały usunięte z dróg przez zastępy OSP.

– W dniu dzisiejszym od rana nasza jednostka wyjeżdżała 5 razy do zagrożeń, jakimi były powalone drzewa lub konary. Po godzinie 8 w jednym momencie na terenie naszego miasta i okolic działały dwa nasze zastępy: GCBA Scania i GBA Man – tak przed godz. 16 podsumowała dzień OSP Sulejówek.

Śliskie drogi miały też z pewnością związek z większą niż zwykle liczbą kolizji na terenie powiatu mińskiego (aż 10 w ciągu ostatniej doby). W piątek 2 grudnia zdarzył się również wypadek. Na ulicy Armii Krajowej w Mrozach pług śnieżny potrącił rowerzystę. Ranny rowerzysta został zabrany do szpitala. Na miejscu poza karetką pogotowia były policja i zastęp OSP.

Eliza Woźnicka-Nowińska

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ