Wielka dziura w centrum

0
Centrum Sulejówka Miłosny jest teraz całkowicie rozkopane

Do redakcji zadzwonił Czytelnik z Sulejówka Miłosny. Mówił o skandalicznej organizacji ruchu przy remoncie ul. Głowackiego i ronda na skrzyżowaniu Armii Krajowej i Bema. Stwierdził, że brak jest oznaczeń objazdów i że nawet mieszkańcy się gubią, nie mówiąc już o przejezdnych. Postanowiliśmy sprawdzić na miejscu, jak rzecz wygląda.

O remoncie ulicy Głowackiego już niejednokrotnie pisaliśmy i jeszcze będziemy. Nowym elementem jest budowa ronda. Rozpoczęła się we wtorek 5 lipca i od razu zmieniła krajobraz. Centrum Sulejówka Miłosny jest teraz całkowicie rozkopane. Objazdy zostały zorganizowane wielkim łukiem, np. wjazd od ronda Śwista, a wyjazd ulicą Szekspira do Szosowej. Zwykle są oznaczone, ale nie zawsze. W piątek 8 lipca nie było np. informacji dla osób wyjeżdżających z ul. Hallera na Narutowicza czy z ul. Świętochowskiego na Staszica. Ktoś przyjezdny, kto wyjechał z tej ostatniej w lewo, zdziwi się nagle przy rondzie, że nie może jechać dalej, tym bardziej że droga przy stacji PKP nie jest wskazana jako objazd.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiałam, odnosili się do budowy ze zrozumieniem i cierpliwością. Niektórzy wyrażali tylko zdziwienie, że władze Sulejówka zdecydowały się na dwa remonty w centrum jednocześnie, uniemożliwiając objazd budowanego ronda ulicą Głowackiego, co narzucałoby się jako najlepszy wybór. Poza tym powtarzały się dwa postulaty. Pierwszy to propozycja, żeby na czas budowy ronda wrócić „dwukierunkowość” ulicy Nałkowskiej – równoległej do zablokowanej teraz ulicy Bema i stanowiącej najkrótszy i najbardziej naturalny objazd. Co dziwne, nie jest ona oznaczona jako objazd nawet dla jadących od ul. Staszica. Tymczasem mieszkańcy wiedzą swoje i często jadą nią teraz nawet w przeciwnym kierunku (od ul. Konopnickiej), czyli pod prąd.

– Przedwczoraj ustawiła się tam policja i mandaty wlepiali! – oburza się jedna z mieszkanek.
– Ustawili się, rzeczywiście, ale po południu, kiedy wjeżdżający pod prąd stwarzali zagrożenie, bo główny kierunek był wtedy spod stacji PKP – uważa jednak inny mieszkaniec.

Drugim postulatem było przyjrzenie się pracy budowniczych i ulicy, i ronda, gdyż tempo pracy wydaje się obserwującym je niezadowalające.

Rondo ma zbudować, podobnie jak ul. Głowackiego, firma Dowbud-C Sp. z o.o. z Warszawy, która pokonała w przetargu sześciu konkurentów. Jej oferta to 412.050 zł brutto. Termin wykonania został w zamówieniu określony dość szeroko – „od 27.06.2016 r. do 15.09.2016 r.”, ale według planów miałby się zamknąć w ciągu wakacyjnego miesiąca.

UAKTUALNIENIE (14.07.2016): W środę 13 lipca na stronie internetowej Sulejówka pojawiła się informacja o utrudnieniach w centrum Miłosny i graficzne przedstawienie objazdów. Jak powiedział Lokalnej wiceburmistrz Remigiusz Górniak, tablice dotyczące objazdów pojawią się także na ulicach. Ulica Nałkowskiej jest teraz dwukierunkowa.

Eliza Woźnicka-Nowińska

LOKALNA nr 28 (642), wt. 12 lipca 2016

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ