Ostrzeżenie: upały w weekend. Jak sobie z nimi radzić?

0
Stary Rynek w Mińsku Mazowieckim, piątek 24 czerwca 2016. Kurtyny wodne już działają (fot. Jarosław Ciółkowski)

Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych IMGW – PIB w Warszawie wydało ostrzeżenie dotyczące upałów pierwszego stopnia w województwie mazowieckim. Ostrzeżenie jest ważne od godz. 12 w piątek 24 czerwca do godz. 18 w niedzielę 26 czerwca. Prognozuje się temperaturę maksymalną w piątek od 29°C do 32°C, w sobotę i niedzielę od 30°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 21°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%

JAK SOBIE RADZIĆ W UPAŁ
Jak sobie radzić z takimi upałami, radzi lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk, internista, ekspert Grupy Lux Med

10 PORAD NA NADCHODZĄCE UPAŁY
1.    PIJ DUŻO WODY – podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów, przy czym powinna to być głównie woda wysoko zmineralizowana, a w jej uzupełnieniu np. słaba herbata i soki owocowo-warzywne. Szczególnie warto pić sok pomidorowy, ponieważ doskonale uzupełnia potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Zdecydowanie należy unikać natomiast napojów z kofeiną (np. kawa, cola) oraz alkoholu, który może powodować obniżenie ciśnienia i w efekcie omdlenia.
2.    ODPOCZYWAJ W CIENIU – słońce najsilniej operuje w środku dnia, dlatego w miarę możliwości w godzinach 11:00-15:00 pozostań w pomieszczeniu. Jeśli musisz wyjść z domu, ochroń ciało – zastosuj kremy z filtrem, załóż jasne lekkie, przewiewne ubranie, kapelusz lub czapkę na głowę i staraj się przebywać w cieniu. Ogranicz też intensywną aktywność fizyczną, która może przyczynić się do przegrzania. Osobom starszym oraz rodzicom z maluchami i zwierzakami polecam spacery w dopiero godzinach popołudniowych.
3.    UTRZYMAJ LEKKĄ DIETĘ – w gorące dni najlepiej jeść potrawy składające się z warzyw i owoców. Doskonale zatem sprawdzą się np. lekkostrawne sałatki, które nie tylko orzeźwią, ale również nie obciążą dodatkowo organizmu zajętego radzeniem sobie z upałem. Unikaj dań ciężkich, smażonych, tłustych i mięsnych.
4.    LODY DLA OCHŁODY – lody spożywane w rozsądnych ilościach i powoli, nie powinny zaszkodzić. Mogą być smacznym sposobem na ochłodzenie organizmu. Jedź jednak tylko lody z pewnego źródła, aby uniknąć groźnych zatruć pokarmowych. Osobiście polecam lody jogurtowe – nie tylko świetnie smakują, ale zawierają dodatkową porcję białka.
5.    UWAŻAJ NA RÓŻNICE TEMPERATUR – w upalne dni przejście z gorącego podwórka do zimnego pomieszczenia może się wydawać zbawienne. Jednak w ostatecznym rozrachunku duże różnice temperatur nie są korzystne dla organizmu. Dlatego nie polecam picia lodowatych napoi (powinny mieć temperaturę pokojową), gwałtownego zanurzania się w zimnej wodzie (ze względu na niebezpieczeństwo szoku termicznego – do basenu czy jeziora wchodź stopniowo, powoli) czy „rozkręcania” klimatyzacji (może skutkować przeziębieniami, infekcjami dróg oddechowych, bólami mięśni czy nerwobólami).
6.    OCHŁADZAJ SWOJE MIESZKANIE – podczas gorących dni zasłaniaj okna, szczególnie te od słonecznej strony. Otwieraj je i odsuwaj żaluzje dopiero wieczorem, gdy temperatura spadnie. W pomieszczeniach klimatyzowanych drzwi i okna powinny być zamknięte. Pomocą mogą być elektryczne wentylatory. W domu możesz się również schodzić, biorąc letni prysznic.
7.    TROSZCZ SIĘ O STARSZYCH I DZIECI – ich organizmy najgorzej reagują na upały. Dzieci nie powinny zbyt długo przebywać na dworze, gdyż w euforii letnich zabaw mogą zapomnieć o piciu wody czy ochronie ciała przed słońcem. Również osoby starsze, choćby z tej racji, że nie czują dobrze pragnienia, powinny być otoczone uważną opieką.
8.    NIE ZAPOMINAJ O ZWIERZĘTACH – pamiętaj, aby Twoje zwierzaki miały zawsze zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj zwierzęcia zamkniętego w samochodzie – temperatura rośnie w nim błyskawicznie i dla Twojego pupila może się to okazać zabójcze.
9.    SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM – jeśli cierpisz na jakieś choroby – skonsultuj się z lekarzem, który poradzi Ci, co konkretnie robić przy danych dolegliwościach. Osoby przyjmujące leki moczopędne mogą potrzebować odpowiednich preparatów, aby uniknąć odwodnienia.
Z kolei osoby mające problemy z układem krążenia, żylakami czy kobiety w ciąży mogą cierpieć z powodu opuchlizn, gdyż ciepło nasila problemy z krążeniem. Radzę im unikać długiego stania czy chodzenia. Jeśli pojawi się już ciężkość nóg, opuchlizna, wtedy najlepiej położyć się w chłodnym miejscu, z uniesionymi nogami i odpocząć. Można też posmarować nogi żelem chłodzącym.
10.    WZYWAJ POMOC – jeśli dojdzie do przegrzania organizmu, osoba ma suchą, gorącą skórę, dostaje drgawek, majaczy i/lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie (telefon: 112 lub 999). Do przybycia specjalistycznej pomocy osobę przytomną należy położyć w chłodnym pomieszczeniu, na plecach, z nogami lekko uniesionymi, zdjąć ubranie, ochładzać ciało kompresami lub spryskiwać wodą w temperaturze 25-30 stopni oraz mierzyć jej temperaturę. Jeśli osoba traci przytomność, należy położyć ją na boku, w pozycji bezpiecznej. Nie należy samodzielnie podawać żadnych leków.

Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazań na pewno znacznie łatwiej będzie nam przetrwać ciężkie upały. I choć po zimie jesteśmy spragnieni słońca i ciepła, to w te szczególnie gorące dni lepiej zachować ostrożność, aby móc się później w pełni cieszyć latem w dobry zdrowiu i kondycji.

KURTYNY WODNE
W Warszawie już od czwartku 23 czerwca wystawione zostały na ulice kurtyny wodne. Są w dziewięciu miejscach:

1. na Placu Zamkowym
2. na Krakowskim Przedmieściu przy pomniku M. Kopernika
3. na Pl. Trzech Krzyży przy pomniku W. Witosa
4. na Pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego
5. na Pl. Defilad w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej
6. na ul. Floriańskiej przy bazylice św. Floriana
7. na Płycie Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej)
8. na Nowym Świecie przy ul. Smolnej (skwer S. Wisłockiego)
9. na Skwerze Hoovera
Kurtyny na wniosek m.st. Warszawy uruchomiło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Instalacja będzie obecna ww. punktach do odwołania.
Kurtyny wodne pojawiły się także w Mińsku Mazowieckim (dwie są na Starym Rynku). Może i inne miasta w powiecie mińskim zdecydują się na takie rozwiązanie?

opr. ew

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ