Sulejówek z najdłuższą flagą

0
Mieszkańcy Sulejówka postanowili mimo deszczu pobić rekord w rozwinięciu najdłuższej flagi narodowej

Wszystkie drogi prowadzą do Sulejówka – takie hasło przyświecało obchodom tegorocznej rocznicy Odzyskania Niepodległości. 11 listopada w Sulejówku podjęliśmy próbę bicia rekordu na najdłuższą flagę narodową. Skutecznie.

Były konkursy, zaciąg do Legionów i wielka parada motocykli Rock Niepodległości.

Nikt nas nie zatrzyma

Na Targowisku Miejskim zaroiło się od pasjonatów dwóch kółek z silnikiem. Motocykliści już kolejny raz swoją paradę rozpoczęli od Sulejówka. Tu czekały na nich koncerty zespołów The Kroach i GoldySety.
– Nas się już nie da zatrzymać! Zjazd ma fenomenalną siłę zarażania ideą, optymizmem, radością, jednoczenia i pozytywnej manifestacji Niepodległości. Z roku na rok jest nas coraz więcej, każdy chce się przyłączyć – mówi Jacek Durlik, organizator parady ze strony motocyklistów.
Mieszkańcy tłumnie przybyli i z zachwytem przyglądali się niekończącej się kolumnie jednośladów (około 700!) z różnych czasów. Brawami nagrodzono ostatniego uczestnika, który osiągał zawrotną prędkość 15 km/h.

Legioniści 2015

Uroczystości przeniosły się pod Milusin. Tu złożono kwiaty, a okolicznościowe kartki „Mamy Niepodległą” poleciały do całej Polski. Na publiczność czekały jeszcze szczególne atrakcje historyczne. Można było spróbować swoich sił w szeregach legionistów. Na ochotników czekało biuro werbunkowe. Wiek 17 lat i sprawność fizyczna, krótkie przeszkolenie i na front. Tak jak wyglądało to w latach Wielkiej Wojny.
Mieszkańcy Sulejówka i goście z innych miejscowości w każdym wieku chętnie wcielali się w rolę rekrutów do polskiej formacji. Otrzymywali legitymację, musieli wykonać kilka ćwiczeń.

Najdłuższa Biało-Czerwona

Grochówka i niepodległościówki – ciasteczka w barwach biało-czerwonych od cukierni Babeczki – rozchodziły się błyskawicznie.
– Radość z odzyskania niepodległości można czcić na różne sposoby. Ten jest bardzo radosny i kolorowy. Parada kojarzy mi się z biało-czerwoną kawalerią zmotoryzowaną, z husarią –powiedział burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa.
Tomasz Siemiński z Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka cieszył się, że mająca 1220 metrów biało-czerwona zjednoczyła mieszkańców. Na godzinę 15 wyznaczone było bicie rekordu na najdłuższą flagę narodową. Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka do tej akcji przygotowywało się od długiego czasu. Mimo że o 15 zaczął mocno padać deszcz, wielu mieszkańców podtrzymywało wstęgę flagi i przemaszerowało ulicą Oleandrów, Aleją Piłsudskiego, ulicami 11 Listopada, Legionów, Paderewskiego i ponownie Aleją Piłsudskiego. Uśmiechnięci mieszkańcy właśnie takich obchodów i nowoczesnych pomysłów oczekiwali.

Pomysł na flagę

Wspaniałe prace wykonali uczniowie sulejóweckich szkół. Konkurs na plastyczne przedstawienie flagi Polski okazał się bardzo trafionym pomysłem. Wpłynęło mnóstwo prac wykonanych przeróżnymi technikami.
W najmłodszej kategorii wiekowej wygrała Matylda Bliżycka, drugie miejsce zajęła Maria Szatańska, trzecie zaś Agata Makulec. Wyróżnienia powędrowały do Macieja Maliszewskiego i Julii Michajluniów. Spośród dzieci w wieku 8-10 lat wygrała Zuzia Barańska przed Pawłem Nowosielskim i Jakubem Rozenem. Wyróżnienie otrzymał Tomek Baryczka. W kategorii wiekowej 11-15 lat najwyżej oceniona została praca Zosi Świstak. Kolejne miejsca przypadły Paulinie Ostojskiej i Monice Roguskiej. Wyróżnienie dostała Natalia Siekierska. W dodatkowej kategorii wyróżniono uczniów Szkoły Otwartych Serc: Karolinę Kuleszę, Tomasza Toczydłowskiego, Tomasza Szmidta, Kingę Izdebską, Daniela Mielczarka i Daniela Chmielewskiego.

I strzał w dziesiątkę

W niedzielę 8 listopada na terenie strzelnicy Parabellum odbył się turniej strzelecki zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka pod patronatem burmistrza. Do zawodów przystąpiło 50 uczestników, którzy strzelali z karabinka sportowego kbks. Po dogrywce zwycięzcą został Piotr Kaźmierczak z wynikiem 50 punktów i z 4 trafieniami w wewnętrzne dziesiątki, czyli sam środek. Drugie miejsce zajął Andrzej Dębski z wynikiem 47 punktów, który w „dychę” trafił raz. Trzecie miejsce – Piotr Jankowski w wynikiem 47 punktów.
Uroczystości trafione w dziesiątkę. Uczestników przybywa. Może na kolejne takie spotkania nie będziemy czekać do następnego Narodowego Święta Niepodległości?
Anna Kuśmierczyk

LOKALNA nr 47 (609), 17 listopada 2015

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ